שמורת טבע נחל פורה

מיקום

אגן מזרחי (בין כבישים 40 – 232)

location

רמת קושי

למשפחות, לגמלאים

כ-2.5 ק״מ

עונות

חורף, אביב

תחומי עניין

טבע, פריחה, מקורות מים, גיאולוגיה, חקלאות

שתפו את המסלול

מאפיינים

מסלול הליכה
מסלול מעגלי

על המפה

מפה - שמורת פורה


איך מגיעים

לבאים מצפון נוסעים בכביש מס' 40. כ-15 ק"מ אחרי צומת פלוגות, פונים ימינה לכיוון מערב, בהתאם לשלט "לשמורת פורה". לבאים מכביש 6, יש לרדת במחלף קרית גת ולנסוע דרומה עד לפניה ימינה למבואת השמורה (פניה אחרי חוות פיליפ).

לבאים מדרום ממזרח לצומת בית קמה ישנו מעגל תנועה שבו כביש הפונה צפונה ומשולט לכיוון שמורת פורה. נוסעים צפונה כ-6 ק"מ עד למבואת השמורה.


נקודת התחלה וסיום

מבואת השמורה, הסמוכה לחנייה לרכב מצד מערב לכביש 40


תיאור מסלול

שמורת פורה משתרעת על פני 280 דונם באפיק נחל פורה, שהוא יובל של נחל שקמה. שמה של השמורה ניתן לה על שם חורבת פורה הנמצאת בגבולה המערבי. שמורת פורה מהווה מבואה ראשית לפארק שקמה, ותחילתו של "שביל שקמה". השביל הוא דרך נופית באורך 60 ק"מ, המשלב נסיעה ברכב, מסלולי הליכה ורכיבת אופניים, ונחצה ע"י מספר מסלולי טיול. בחודשי החורף והאביב מתכסה השמורה במרבד ססגוני של פרחים. בשנים גשומות ישנו בסמוך לשמורה מאגר עונתי שבו המים נאגרים באמצעות סכר שנבנה לאיסוף מי שיטפונות.

סיפור דרך

בכניסה לשמורה, סמוך לכביש 40, ישנו חניון מוסדר. מחנים את הרכב בחניון. מהחניון יוצא צפונה שביל הליכה רגלי מסומן ירוק המוביל לתוך השמורה. שביל זה חופף את תוואי "שביל ישראל".

המסלול מתעקל לכיוון מערב, ולאחר כ-500 מטר ישנו עמוד המפצל – מסלול קצר ומסלול ארוך. אנחנו נמשיך ימינה במסלול הארוך, העולה מעט וממשיך כ-300 מטר נוספים מערבה, עד שפוגשים את הדרך הלבנה – הלא היא "שביל שקמה" – דרך רכב המסומנת בסימון שבילים כחול ותוחמת את השמורה מדרום. בין השביל לבין הדרך ישנה שורה של עמודונים.

ייחודה של השמורה בהיותה אחד מהמקומות הבודדים במישור חוף הנגב שבו ניתן לראות על פני השטח סלעי קירטון מתקופת האיאוקן (35-50 מיליון שנה טרם זמננו).

השמורה נמצאת באזור מעבר אקלימי בין החבל הים תיכוני לחבל המדברי. באזור זה, הנקרא "ספר המדבר", צומח אופייני המשלב מינים ממוצא ים תיכוני ומינים מדבריים, תופעה הגורמת להימצאות מגוון רחב של צמחים. בין החודשים ינואר – אפריל מתכסה השמורה במרבד ססגוני של פרחים ממינים שונים. ניתן לצפות כאן בשפע פרחים אדומים: כלניות, נוריות ופרגים, כל אחד בתורו; לשון הפר הסמורה, בעלת הפרחים הכחולים, שאת שמה קיבלה מצורת העלים, דמויי לשון פר; וכן צמחים נוספים כגון: דודא רפואי, וינקה עשבונית, עירית גדולה, מרווה ריחנית, שמשון הדור, זהבית השלוחות ועוד. כדי לזהות את השפע הזה, מומלץ להיעזר במגדיר צמחים.

במשך שנים סבלה השמורה, כמו האזור כולו, מרעיית-יתר. בשנת 1965 גודר שטח השמורה, והצמחייה החלה להתאושש.

חשוב לציין: בשמורת טבע, כל מיני הצמחים ובעלי החיים מוגנים! טיילו, צלמו, תיהנו מהנוף ושמרו על הטבע!

ניתן לסיים כאן את המסלול ולחזור בחזרה לחניון. מומלץ לפנות שמאלה וללכת בשביל משולט עם חצים, העובר בין השביל הירוק לבין דרך הרכב, כדי ליהנות עוד קצת מהפריחה גם בדרך חזרה…  ניתן גם ללכת בדרך הרכב (המסומנת כחול) – זהירות, רכבים נוסעים בדרך!

אפיק נחל פורה

מיד אחרי שהדרך פוגשת את אפיק נחל פורה, ישנם שני עצי חרוב גדולים שאפשר לנוח מעט בצלם. כמה עשרות מטרים אחרי החרובים ישנו פיצול שבילים: שביל שקמה ממשיך ישר, ואילו השביל המסומן ירוק המלווה את אפיק נחל פורה מתפצל ימינה. משמאלנו נראה את מאגר פורה, ולפנינו נוכל לראות את הסכר היוצר אותו, עליו ממשיכה דרך הרכב.

מאגר פורה נוצר ע"י סכר שנבנה במעלה נחל פורה, במטרה לאסוף את מי השטפונות הזורמים בנחל. בשנים גשומות המאגר מתמלא, ויוצר פינת חמד בחורף ובאביב. בקיץ ובסתיו המאגר יבש. המאגר אינו מגודר ואינו מוסדר והרחצה בו אסורה!

אם נלך בשביל המסומן ירוק לאורך הנחל, נוכל לראות שרידי מאובנים. זכרו: מאובנים הם ערכי טבע מוגנים! מותר להתרשם ולצלם, אסור לקחת! לאחר כ-300 מטר של הליכה באפיק הנחל, נגיע ל"מפלון" בגובה כ-3 מ', המתחתר בסלע הקירטון הלבן.

כאן מסתיים המסלול. המעוניינים להמשיך ברגל לגשר הרכבת התורכית, ראו פירוט במסלול משמורת פורה עד גשר הרכבת התורכית. כדי לחזור בחזרה לחניון, נעלה לחורשת האורנים, נחצה אותה ונגיע לסכר, נלך כמה עשרות מטרים עד לחרובים, ומהעמודונים התוחמים את שמורת פורה, עומדות לפנינו שלוש אפשרויות לחזרה: 1. לחזור בשביל המסומן ירוק שבו הלכנו; 2. ללכת בדרך הרכב (המסומנת כחול) – זהירות, רכבים נוסעים בדרך! 3. ללכת בשביל משולט עם חצים, העובר בין השביל הירוק לבין דרך הרכב.

ניתן להמשיך ברכב לגשר הרכבת התורכית או לתל נג'ילה.


נקודות עניין במסלול

פריחה מרהיבה בחורף ובאביב; מאגר פורה; חורשת אורנים; ערוץ נחל זרוע מאובנים; מפל שהתחתר בסלע הקירטון.


נקודות מומלצות לארוחה

חורשת האורנים אחרי הסכר של מאגר המים


צמחיה ובעלי חיים

כלנית, נורית, פרג, לשון הפר הסמורה, דודא רפואי, וינקה עשבונית, עירית גדולה, מרווה ריחנית, שמשון הדור, זהבית השלוחות, צמר מפוצל, ועוד פרחים רבים במגוון צבעים. עצים: חרוב, שיזף.


 

הוראות ודגשים למטיילים

 • המלצות לפני היציאה למסלול

  כדי שהנאתכם מהטיול במרחב שקמה תהיה מושלמת, תחזרו הביתה בשלום ומלאי חוויות, וגם תשמרו על הטבע, המטיילים מתבקשים לפעול על פי כללי הבטיחות והזהירות הבאים, ולהישמע להנחיות הנוגעות לשמירת הטבע.

  • לפני היציאה למסלול, התאימו את פעילותכם ולבושכם לתנאי השטח ומזג האוויר. הצטיידו במפת סימון שבילים מס' 13 (מישור חוף הנגב), נעלי הליכה נוחות, כובע, מים בכמות מספקת, מזון ושקית אשפה.
  • במסלולי ההליכה במרחב שקמה אין נקודות מילוי מים, יש להצטייד במים מראש.
  • מומלץ להצטייד במשקפת ובמגדיר צמחים, ולהתעדכן במצב הפריחה באתרים השונים.
  • מומלץ להתעדכן בעניין מזג האוויר ביום הטיול, ולהתעדכן על מצב השטח.

  המסלולים המוצעים הם בגדר המלצה בלבד והאחריות לשלומכם בעת הטיול והביקורכם חלה על המטייל בלבד! אל תסכנו את עצמכם ואת המבקרים האחרים

 • מטיילים ושומרים על הסביבה, דגשים והוראות למטיילים

  למען בטיחותכם והנאתכם מהטיול, אנא הקפידו על כללי ההתנהגות הבאים:
  • ההליכה בשבילים מסומנים בלבד: אין לרדת משבילים. הירידה מהשביל מסכנת אתכם ופוגעת בערכי הטבע: בחי, בצומח ובדומם.
  • בעונת הפריחה (ינואר – אפריל) לעתים פוקדים את מרחב שקמה אלפי מטיילים ביום! שימו לב לקצב ההליכה שלכם, כדי לאפשר לכולם תנועה נוחה בשטח. התקדמו בנינוחות, הימנעו מריצה ומהתעכבות מיותרת בדרך.
  • חלק ממסלולי ההליכה עוברים ב"שביל שקמה". הדרך, המסומנת בסימון שבילים לבן – כחול – לבן, היא גם דרך רכב. אם אתם הולכים בשביל זה, הקפידו ללכת בצד הדרך כדי למנוע סיכון בטיחותי ולאפשר מעבר לכלי הרכב. הדרכים ביערות קק"ל מיועדות לכלי רכב, להולכי רגל ולרוכבים גם יחד. הישמרו והתנהגו בהתאם.
  • לאחר גשמים עזים בחורף, תיתכן זרימת מים בנקודות שונות במסלולי ההליכה במרחב. במצבים אלה חציית הנחלים מסוכנת ומומלץ לא ללכת בהם. גם לאחר מספר ימים הדרך עשויה להיות בוצית מאוד וישנה סכנת החלקה. לכן מומלץ להתעדכן לגבי המצב במסלול לפני היציאה לשטח.
  • חלק מהמסלולים עוברים בשבילים צרים או בתוך אפיק נחל – נא הקפידו ללכת בזהירות בתוכם. התאימו את תנועתכם לתנאי הדרך. היזהרו מהחלקה ומדרכים בוציות.
  • אין להיכנס ולהתקרב לבורות, למערות, למבנים, לשפת מצוקים וכדומה. גלישת צוקים וטיפוס עליהם – אסורים.
  • חלק משבילי ההליכה בשמורות תחומים באבנים משני הצדדים. אין לעבור את האבנים!
  • כבדו את פרנסת החקלאים! במרחב שקמה כל מסלולי הטיול נושקים לשדות חקלאיים. גם אם זה נראה כמו דשא ומזמין לרוץ ולשחק, זוהי פרנסתם של חקלאי האזור. לכן, כבדו אותם והימנעו מלהיכנס לשדות ברגל או ברכב!
  • חל איסור מוחלט להבעיר אש בתחומי שמורות טבע!!!
  • בחניוני קק"ל אין להבעיר אש אלא במקומות ובמתקנים המיועדים לכך. בסיום הפעילות יש להקפיד לכבות את האש כליל.
  • תהנו מהנוף מבלי לקטוף! אין לפגוע בחי, בצומח או בדומם!! בשמורות טבע אסור על פי חוק קטיף פרחים וצמחים מכל סוג, אין לאסוף מאובנים, אין לרמוס מחילות של בעלי חיים ואין לטפס על שרידי מבנים עתיקים.
  • שומרים על הטבע נקי! השארת פסולת בשטח מסכנת את חיות הבר – קחו את הפסולת עמכם לסוף המסלול.
  • אין להפוך אבנים ולהושיט יד מתחת לסלעים, מחשש לעקיצות והכשות נחשים ובעלי חיים ארסיים אחרים.
  • אין להיכנס למקווי מים ואין לשתות מהם.
  • חל איסור מוחלט לשהות בשמורות טבע בשעות החשיכה.
  • אין לאכול בשטחי שמורות טבע.
  • אין להתוות או לשלט דרכים ושבילים ולהקים מתקן כלשהו בשמורות וביערות.
  • הישמעו להוראות הפקחים והמדריכים בשטח. אם נתקלתם בבעיה בטיחותית, במפגע סביבתי, או בבעל חיים פצוע – התקשרו למוקד רשות הטבע והגנים 3639*.
  • ראיתם אש? התקשרו למוקד מכבי אש 102 או ל"קו ליער" – מוקד המידע של קק"ל: 1-800-350-550.

 • כללים למניעת שריפות

  • מחשש לשריפות יער – אין להדליק אש ביער אלא במקום מוסדר המיועד לכך. בחניוני קק"ל מוצבים מתקני מנגל במקומות המיועדים לכך. יש לחפש מקום המיועד להדלקת מנגל (מצלה) בחניון.
  • יש להתחשב בכיוון הרוח ובעוצמתה. אם המקום שמצאתם פתוח לגמרי ונושבת רוח חזקה, אין להבעיר בו את האש.
  • יש לנקות מראש את האזור הסמוך למצלה מענפים זרדים ועלי עצים.
  • לאחר הבערת האש אין לשפוך דלק או חומרים דליקים אחרים כגון שמן, על האש הבוערת, ואין להשליך לתוכה עצמים העשויים מחומרים דליקים העלולים להתפוצץ.
  • בימי מזג אוויר של חום ויובש קיצוניים בהם ישנן סכנת שריפות – אין להדליק אש ביערות ובחניונים כלל! יש לעקוב אחרי עדכוני מזג האוויר באמצעי התקשורת.
  • אין לעזוב את המקום אלא לאחר כיבוי מוחלט של האש! לאחר כיבוי במים וכיסוי בעפר, יש להפוך את הרמץ ולוודא שלא נותרו שום גחלים או רמץ חם.
  • אם התפשטה אש קטנה ליער או לחורש הנמצאים באזור המצלה או בסמוך אליו, יש לבודד את האש שהתפשטה, כך שלא תוכל להתפשט עוד. זאת ניתן לעשות על ידי הכאת האש בענפים ירוקים, במחבטים או בשמיכות, ועל ידי שפיכת מים וכיסוי עפר על האש.
  • במידה שהאש התפשטה ללהבה גדולה יותר, יש להרחיק אנשים וכלי רכב מאזור הדליקה ולהתקשר למכבי אש בטלפון 102 או ל"קו ליער", מוקד המידע של קק"ל: 1-800-350-550

אתרים ומסלולים קרובים

שינוי גודל גופנים
ניגודיות