שמורת טבע כרמיה

מיקום

אגן מערבי (בין כביש 4 לבין הים)

location

רמת קושי

למשפחות

כ-4 ק״מ

 

עונות

סתיו, חורף, אביב

תחומי עניין

טבע, פריחה, מורשת, חולות, שקמים, מקורות מים

שתפו את המסלול

מאפיינים

מסלול הליכה
הקפצת רכבים
מסלול מעגלי

נקודת התחלה וסיום

חניון בית העלמין של קיבוץ כרמיה, כ-800 מטרים ממבואת השמורה.


איך מגיעים

לבאים מצפון נוסעים דרומה בכביש 4. כ-7 ק"מ אחרי צומת אשקלון פונים ימינה (מערבה) לכביש 3411 לכיוון זיקים וכרמיה. לאחר כ-2 ק״מ, ישנה מצד שמאל תחנת שאיבה של מקורות. לפני תחנת השאיבה פונים שמאלה בשביל סלול. בסוף השביל הסלול פונים (בצומת T) ימינה ולפני השער האחורי של קיבוץ כרמיה פונים שמאלה. עוברים על פני גשר אירי על נחל עובד, ממשיכים לנסוע עד שרואים מצד ימין את בית העלמין בצדו חונים.

לבאים מדרום נוסעים לצומת יד מרדכי, בה פונים ימינה לכביש 4. לאחר כ-1.7 ק"מ פונים שמאלה (מערבה) לכביש 3411 לכיוון זיקים וכרמיה. לאחר כ-2 ק״מ, ישנה מצד שמאל תחנת שאיבה של מקורות. לפני תחנת השאיבה פונים שמאלה בשביל סלול. בסוף השביל הסלול פונים (בצומת T) ימינה ולפני השער האחורי של קיבוץ כרמיה פונים שמאלה. עוברים על פני גשר אירי על נחל עובד, ממשיכים לנסוע עד שרואים מצד ימין את בית העלמין בצדו חונים.


תיאור המסלול

שמורת טבע כרמיה, הממוקמת בין קיבוץ כרמיה בצפון וקבוץ יד מרדכי בדרום, היא שמורת טבע מוכרזת בשטח של 410 דונם החל משנת 1969. בשמורה, המשתרעת בין השטחים החקלאיים של קיבוץ כרמיה, לאפיק נחל שקמה, פזורים שרידים של מבני מגורים ומתקנים חקלאיים, ממקבץ ישובים המכונה "חירבייא", שרובם ננטשו ע"י תושביהם במהלך מלחמת העצמאות. הקרקע החולית, מי התהום הגבוהים והאפשרות לניצול ישיר של מי השיטפונות מאפיק נחל שקמה העובר בשמורה, תרמו לפיתוח חקלאות ענפה בטכניקה שנקראת חקלאות מוואסי, שכללה בוסתנים וכרמים, בהם עצי רימון, גויאבה, שקמה, תאנה, גפן, שקד, תמר, תות, לימון, חרוב וזית. באופן מסורתי, החלקות החקלאיות תוחמו ע"י חצבים ומשוכות צבר. סמוך למבואת השמורה משטח מרשים של חצבים, הפורחים בסוף הקיץ.

חמש בארות הבנויות אבן כורכר מפוזרות ברחבי השמורה. ליד הבאר שבמרכז השמורה בריכת אגירה גדולה ממנה הובלו המים בתעלות היצוקות מבטון למרחק של מאות מטרים. ערך טבע חשוב בשמורה הוא השיטה המלבינה, עץ שתפוצתו בישראל מקוטעת ומהווה ככל הנראה שריד לתקופה שבה אקלים לח יותר שרר באזור. ארץ ישראל היא גבול תפוצתה הצפוני ביותר בעולם.

בשמורה ניתן למצוא בעלי חיים המותאמים לסביבה החולית כגון מיני זוחלים (שנונית חולות, נחושית עינונית) ומכרסמים (גרביל חולות, ירבוע מצוי), וכן מינים נוספים שאינם קשורים דווקא לסביבה זו (צבי ארצישראלי, חתול ביצות, צב יבשה, בז, חיוויאי, חוגלה, כרוון ועוד).

סיפור דרך

מהחניה הולכים ישר (דרומה, באותו הכיוון של הנסיעה) כמה עשרות מטרים עד שרואים שלט – שמורת טבע כרמיה. פונים ימינה (מערבה) והולכים כ-700 מ' עד הכניסה לשמורה. בכניסה לשמורה ישנו שלט נוסף בו שוב פונים ימינה לשביל החולי המסומן כחול.

הולכים בשביל החולי הרחב, ועד מהרה רואים מצד שמאל פיצול של השביל, היורד לאפיק נחל שקמה. אנו נמשיך ללכת בשביל המסומן שמתפתל מעט ימינה ושמאלה. בתחילת הדרך ניתן לראות את משוכות הצבר שגידרו את החלקות החקלאיות. משני צידי הדרך ניתן להבחין בשתי שורות של שיחי צבר שממשיכות ומתלכדות לכדי זווית. כנראה הייתה זו חלקה חקלאית בצורת משולש, שהדרך עוברת סמוך לאחת מפינותיו…

ממשיכים ללכת בשביל המסומן, שאורכו כ-1.5 ק"מ. בדרך נבחין בשרידי תעלות השקיה מבטון, וגם בבאר הנמצאת בסמוך לשביל. בהמשך הדרך מתפתלת מעט, ואם נביט שמאלה, נראה שקע בחולות, מעבר לו ניתן להבחין בסבך קנים. הקנה הוא צמח הגדל בקרבת מים, זהו סימן לכך שנחל שקמה נמצא ממש סמוך לנו.

נמשיך ללכת עד שנגיע לשלט גדול המסמל את גבול השמורה. בסמוך לשלט, מצד שמאל, ישנה חורשת אקלפטוסים, בצילם ניתן לנוח ולאחר מכן לחזור לרחבה בסמוך לשלט.

כדי לחזור לרכב, בשלט נפנה ימינה (מזרחה) ונלך בדרך מצעים כ-1 ק"מ עד היציאה לכביש של בית העלמין. נפנה שוב ימינה ונמשיך עד לחניה, שם השארנו את הרכב.

ניתן ללכת במסלול גם בכיוון ההפוך.


נקודות עניין במסלול

פריחה, עצי בוסתן, באר, נחל שקמה.


צמחיה

בכל עונה השמורה מתכסה בפריחה אופיינית: מרבדי חצבים בסוף הקיץ, שפע צמחים פסמופיליים (אוהבי חול) הפורחים בסוף החורף ובאביב, כגון: אלקנת הצבעים ומרסיה יפהפיה, וכן צמחים בלעדיים לארץ ישראל, כגון: שום תל אביבי ותורמוס ארץ-ישראלי, דרדר הקורים וגומא הקרקפות. זאת בנוסף לצמחים האופייניים לחולות: לענה חד-זרעית, רותם המדבר, עכנאי שרוע ועוד. סמוך לערוץ נחל שקמה צומחים עצי השיטה המלבינה. בשקעים שבחולות, ובקרבת אפיק נחל שקמה, גדלים קנה מצוי, קנה-סוכר גבוה ולכיד הנחלים. בשמורה בוסתנים וכרמים, בהם עצי רימון, גויאבה, שקמה, תאנה, גפן, שקד, תמר, תות, לימון, חרוב, זית ושיחי צבר.


נקודות מומלצות לארוחה בשטח

חניון השיזף ביער יד מרדכי, חוף זיקים.


דגשים

במסלול אין נקודות מילוי מים, יש להצטייד במים מראש.

 

הוראות ודגשים למטיילים

 • המלצות לפני היציאה למסלול

  כדי שהנאתכם מהטיול במרחב שקמה תהיה מושלמת, תחזרו הביתה בשלום ומלאי חוויות, וגם תשמרו על הטבע, המטיילים מתבקשים לפעול על פי כללי הבטיחות והזהירות הבאים, ולהישמע להנחיות הנוגעות לשמירת הטבע.

  • לפני היציאה למסלול, התאימו את פעילותכם ולבושכם לתנאי השטח ומזג האוויר. הצטיידו במפת סימון שבילים מס' 13 (מישור חוף הנגב), נעלי הליכה נוחות, כובע, מים בכמות מספקת, מזון ושקית אשפה.
  • במסלולי ההליכה במרחב שקמה אין נקודות מילוי מים, יש להצטייד במים מראש.
  • מומלץ להצטייד במשקפת ובמגדיר צמחים, ולהתעדכן במצב הפריחה באתרים השונים.
  • מומלץ להתעדכן בעניין מזג האוויר ביום הטיול, ולהתעדכן על מצב השטח.

  המסלולים המוצעים הם בגדר המלצה בלבד והאחריות לשלומכם בעת הטיול והביקורכם חלה על המטייל בלבד! אל תסכנו את עצמכם ואת המבקרים האחרים

 • מטיילים ושומרים על הסביבה, דגשים והוראות למטיילים

  למען בטיחותכם והנאתכם מהטיול, אנא הקפידו על כללי ההתנהגות הבאים:
  • ההליכה בשבילים מסומנים בלבד: אין לרדת משבילים. הירידה מהשביל מסכנת אתכם ופוגעת בערכי הטבע: בחי, בצומח ובדומם.
  • בעונת הפריחה (ינואר – אפריל) לעתים פוקדים את מרחב שקמה אלפי מטיילים ביום! שימו לב לקצב ההליכה שלכם, כדי לאפשר לכולם תנועה נוחה בשטח. התקדמו בנינוחות, הימנעו מריצה ומהתעכבות מיותרת בדרך.
  • חלק ממסלולי ההליכה עוברים ב"שביל שקמה". הדרך, המסומנת בסימון שבילים לבן – כחול – לבן, היא גם דרך רכב. אם אתם הולכים בשביל זה, הקפידו ללכת בצד הדרך כדי למנוע סיכון בטיחותי ולאפשר מעבר לכלי הרכב. הדרכים ביערות קק"ל מיועדות לכלי רכב, להולכי רגל ולרוכבים גם יחד. הישמרו והתנהגו בהתאם.
  • לאחר גשמים עזים בחורף, תיתכן זרימת מים בנקודות שונות במסלולי ההליכה במרחב. במצבים אלה חציית הנחלים מסוכנת ומומלץ לא ללכת בהם. גם לאחר מספר ימים הדרך עשויה להיות בוצית מאוד וישנה סכנת החלקה. לכן מומלץ להתעדכן לגבי המצב במסלול לפני היציאה לשטח.
  • חלק מהמסלולים עוברים בשבילים צרים או בתוך אפיק נחל – נא הקפידו ללכת בזהירות בתוכם. התאימו את תנועתכם לתנאי הדרך. היזהרו מהחלקה ומדרכים בוציות.
  • אין להיכנס ולהתקרב לבורות, למערות, למבנים, לשפת מצוקים וכדומה. גלישת צוקים וטיפוס עליהם – אסורים.
  • חלק משבילי ההליכה בשמורות תחומים באבנים משני הצדדים. אין לעבור את האבנים!
  • כבדו את פרנסת החקלאים! במרחב שקמה כל מסלולי הטיול נושקים לשדות חקלאיים. גם אם זה נראה כמו דשא ומזמין לרוץ ולשחק, זוהי פרנסתם של חקלאי האזור. לכן, כבדו אותם והימנעו מלהיכנס לשדות ברגל או ברכב!
  • חל איסור מוחלט להבעיר אש בתחומי שמורות טבע!!!
  • בחניוני קק"ל אין להבעיר אש אלא במקומות ובמתקנים המיועדים לכך. בסיום הפעילות יש להקפיד לכבות את האש כליל.
  • תהנו מהנוף מבלי לקטוף! אין לפגוע בחי, בצומח או בדומם!! בשמורות טבע אסור על פי חוק קטיף פרחים וצמחים מכל סוג, אין לאסוף מאובנים, אין לרמוס מחילות של בעלי חיים ואין לטפס על שרידי מבנים עתיקים.
  • שומרים על הטבע נקי! השארת פסולת בשטח מסכנת את חיות הבר – קחו את הפסולת עמכם לסוף המסלול.
  • אין להפוך אבנים ולהושיט יד מתחת לסלעים, מחשש לעקיצות והכשות נחשים ובעלי חיים ארסיים אחרים.
  • אין להיכנס למקווי מים ואין לשתות מהם.
  • חל איסור מוחלט לשהות בשמורות טבע בשעות החשיכה.
  • אין לאכול בשטחי שמורות טבע.
  • אין להתוות או לשלט דרכים ושבילים ולהקים מתקן כלשהו בשמורות וביערות.
  • הישמעו להוראות הפקחים והמדריכים בשטח. אם נתקלתם בבעיה בטיחותית, במפגע סביבתי, או בבעל חיים פצוע – התקשרו למוקד רשות הטבע והגנים 3639*.
  • ראיתם אש? התקשרו למוקד מכבי אש 102 או ל"קו ליער" – מוקד המידע של קק"ל: 1-800-350-550.

 • כללים למניעת שריפות

  • מחשש לשריפות יער – אין להדליק אש ביער אלא במקום מוסדר המיועד לכך. בחניוני קק"ל מוצבים מתקני מנגל במקומות המיועדים לכך. יש לחפש מקום המיועד להדלקת מנגל (מצלה) בחניון.
  • יש להתחשב בכיוון הרוח ובעוצמתה. אם המקום שמצאתם פתוח לגמרי ונושבת רוח חזקה, אין להבעיר בו את האש.
  • יש לנקות מראש את האזור הסמוך למצלה מענפים זרדים ועלי עצים.
  • לאחר הבערת האש אין לשפוך דלק או חומרים דליקים אחרים כגון שמן, על האש הבוערת, ואין להשליך לתוכה עצמים העשויים מחומרים דליקים העלולים להתפוצץ.
  • בימי מזג אוויר של חום ויובש קיצוניים בהם ישנן סכנת שריפות – אין להדליק אש ביערות ובחניונים כלל! יש לעקוב אחרי עדכוני מזג האוויר באמצעי התקשורת.
  • אין לעזוב את המקום אלא לאחר כיבוי מוחלט של האש! לאחר כיבוי במים וכיסוי בעפר, יש להפוך את הרמץ ולוודא שלא נותרו שום גחלים או רמץ חם.
  • אם התפשטה אש קטנה ליער או לחורש הנמצאים באזור המצלה או בסמוך אליו, יש לבודד את האש שהתפשטה, כך שלא תוכל להתפשט עוד. זאת ניתן לעשות על ידי הכאת האש בענפים ירוקים, במחבטים או בשמיכות, ועל ידי שפיכת מים וכיסוי עפר על האש.
  • במידה שהאש התפשטה ללהבה גדולה יותר, יש להרחיק אנשים וכלי רכב מאזור הדליקה ולהתקשר למכבי אש בטלפון 102 או ל"קו ליער", מוקד המידע של קק"ל: 1-800-350-550

מסלולים ואתרים קרובים

שינוי גודל גופנים
ניגודיות