זיהום אור


מה זה זיהום אור?

זיהום אור נגרם על ידי תאורה מלאכותית בשעות החשכה, המפריעה לצפייה בכוכבים ומאירה את סביבתה, תוך הפרעה לטבע.

מגוון כה גדול של זיהומים מייצר האדם, ובכך פוגע בסביבה, בחי ובצומח. אחד מהם, פחות מוכר לקהל הרחב, הוא זיהום אור. מדובר בעודף של אור מלאכותי בשמי הלילה – עוד תוצר לוואי של העידן התעשייתי שלנו. 

במאה השנים האחרונות התגברו ההיקף והעוצמה של תאורת הלילה המלאכותית לממדים שיש להם השפעה מכרעת על הביולוגיה והאקולוגיה של בעלי החיים בטבע.


השפעותיו של זיהום אור

חשוב להבחין בין זיהום אור אסטרונומי, שמעלים את המראה של הכוכבים בשמי הלילה, לבין זיהום אור אקולוגי, המשפיע על בתי גידול של בעלי חיים. הראשון הוא מפגע אסתטי, כזה הפוגע בהנאה שלנו, מחשכת הלילה, המביאה עמה עושר של כוכבים מנצנצים, שנראים באופן קלוש למדי מהערים ובקרבתן.

הזיהום מהסוג השני מביא עמו נזק של ממש לחיי הטבע, מאחר שפעילות רבה מאוד של בעלי חיים מתרחשת דווקא בשעות הלילה. וכך, ציפורים נודדות המנווטות לפי אור הכוכבים בלילה מסתנוורות מתאורת הלילה הבוהקת בערים, סוטות ממסלולן ומתנגשות בבניינים, צבי ים שזה עתה בקעו נמשכים אל אורות העיר הסמוכה במקום אל הים המנצנץ, ויונקים גדולים הסובלים מחוסר התמצאות במרחב או משינויים ב"שעון הביולוגי" שלהם, נדרסים בכבישים. 

במיוחד נפגעים מזיהום האור- העטלפים. בין השאר, בשל העובדה כי ליד עמודי תאורה מתקבצים חרקים רבים המשמשים להם מזון. באזורים אלו, מיני עטלפים מסוימים, דומיננטיים יותר, עשויים לדחוק את רגליהם של מיני עטלפים אחרים, ובכך לגרום אף להכחדתם. זאת ועוד: המינים ש"זכו" להתבסס ומשחרים לטרף באזורים המוארים, עלולים להיטרף בעצמם על ידי עופות דורסים.


זיהום אור במרחב שקמה

מצב זיהום האור במרחב שקמה משתנה מאזור לאזור. ההבדלים מושפעים מהקרבה לכבישים ולערים המקיפות את המרחב. בחלק מהמרחב, הם תואמים את דרגות השימור של האזורים השונים.

האגן המזרחי (בין כביש 40 לכביש 232) מהווה רצף של שטחים פתוחים, ללא בינוי מסיבי. בליבה השמורה, בין רוחמה, דורות ותלמים ועד כביש 334, באופן טבעי זיהום האור נמוך מאוד. 

בכל האזור העוטף קטע זה, וכן בשוליים הקרובים לכבישים 40 ממזרח, 352 מצפון ו-232 ממערב, זיהום האור נמוך. זה המצב גם באגן המרכזי (בין כביש 232 לכביש 4), מצפון לאור הנר. שטחים אלה כוללים את שמורות טבע בתרונות רוחמה, כורכר רוחמה, ג'ממה, זדים, חצב, פורה, גבר-עם, ושטחי משארים בעלי ערכיות גבוהה לשימור בעלי החיים באזור.

ככל שמתקרבים לכביש מס' 4 ולעיר שדרות, מצב זיהום האור מחמיר. בארז, ניר-עם וברוב האגן המערבי (בין כביש 4 לים), מצב זיהום האור בינוני. באזור שמצפון לכרמיה, ככל שמתקרבים לעיר אשקלון, הולך זיהום האור ונעשה גבוה, בשל השפעת התאורה העירונית. בשטח זה נמצאות שמורות הטבע כורכר ניר-עם, מבקיעים, כרמיה וזיקים. 

כל אלה מעידים שהשפעתו של זיהום האור אינה מקומית בלבד, אלא משליכה גם על האזורים הסמוכים.

חשיבותם של השטחים הפתוחים, אם כן, מתבטאת בהיבט נוסף לחיי חיות הבר – הצורך בחושך לקיום תהליכי החיים.


צמצום זיהום האור בישראל

זיהום האור במדינה צפופה כישראל הוא גדול משום הימצאותם של תשתיות רבות, המוארות בלילה, בשטח מוגבל. זיהום האור משמעותי בישראל דווקא בשטחים הפתוחים, ביתם של חיות הבר, בהם עוברים תשתיות של כבישים ומתקנים שונים. רשות הטבע והגנים פועלת לצמצום הנזק על ידי עבודה עם גופים העוסקים בתשתיות. תכנון חכם ויעיל יותר של תאורות רחוב וכביש בשטחים הפתוחים, באופן שאינו מסכן את בני האדם, מצמצם במידה רבה את חשיפת בעלי החיים לזיהום האור. 


סרטון בנושא זיהום אור


ויהי חושך 


למידע נוסף

ויהי חושך – מאמר אודות זיהום אור

זיהום אור וצמצומו – רקע מדעי, תמונת מצב ודרכי פעולה


לילות שקמה 

סרטון מרתק על חיות הלילה שנתפסו במצלמה תרמית במרחב שקמה. בעריכת ד"ר יריב מליחי – אקולוג מחוז מרכז, וקובי סופר – פקח אזורי מישור החוף הדרומי.

 

שינוי גודל גופנים
ניגודיות