אודותינו

מרחב שקמה

 

המונח "מרחב שקמה" מתייחס לרצועת השטחים הפתוחים בתחום אגן הניקוז של נחל שקמה.
עיקר ההתרשמות החזותית מגודלו של המרחב מתאפשרת מנקודות תצפית הפזורות בשטח המאפשרות מבט מאופק לאופק. החוויה הינה ייחודית במינה, תחושת מרחב אין סופי, תחושה של חופש, נוף בראשיתי ולעתים פראי.
זהו השטח הפתוח הגדול ביותר במרכז הארץ, המהווה מקום מפגש לחי וצומח ייחודי לאזור הספר מדבר. השילוב בין שטחי חקלאות רחבים ושטחים טבעיים יוצר פסיפס של בתי גידול ונופים מיוחדים במינם: ערוצי נחלים, רכסי כורכר, בתרונות, רצף תילים ארכיאולוגיים, שמורות טבע, פריחה ססגונית, חולות נודדים, יערות נטועים, שרידי יישובים קדומים ואתרי מורשת וטבע רבים נוספים.

שביל נחל שקמה הינו ציר טיול באורך 60 ק"מ המשלב נסיעה ברכב, הליכה, ורכיבה על אופניים מהמדבר ועד לים לאורכו של נחל שקמה. ציר זה הינו חלק מתכנית רחבה שמטרתה שימור ייחודו של מרחב שקמה כשטח פתוח ורציף לאורך דורות. זאת ע"י יצירת איזון בין צרכי התושבים והסביבה.

מנהלת נחל שקמה שוקדת על שימור ערכי הטבע והנוף במרחב שקמה, בד בבד עם פיתוח אקולוגי ותיירותי. משימה חשובה זו נעשית ע"י שיתוף פעולה פורה במסגרת מנהלת הנחל, בה חוברים יחדיו הישובים והקהילות הסמוכות לנחל, מועצות אזוריות במרחב, גופים ממשלתיים, גופים ירוקים ועוד.

המטיילים לאורכו של נחל שקמה מוזמנים ליהנות מנופי המרחב הפתוח ומהפיתוח שנעשה למענכם ולמען מטיילים שיבואו אחריכם.
אנא עזרו לנו לשמור ולטפח את אגן נחל שקמה. טיילו בנתיבים המסומנים - זה בטוח יותר לכם ולפרחים בצידי הדרך, אספו את האשפה וקחו אותה איתכם עד למקום איסוף בקרבת הבית - כך נוכל לשמור על חיות הבר. אל תפגעו בשדות החקלאים, גם אם הם נראים שאינם מעובדים.
התבוננו בפרחים ובנוף והשאירו אותם במקומם גם לדורות הבאים.

טילו ותהנו.
 

 

למידע נוסף:

 

מסדרונות אקולוגיים בשטחים פתוחים

 

תוכניות אב ומתאר

 

סקר נוף –מכון דשא

 

אתר המשרד להגנת הסביבה

 

אתר רשות הטבע והגנים

 

אתר רשות ניקוז שקמה - בשור